Rytuał kambo to tradycyjna praktyka używana przez niektóre plemiona tubylcze w Amazonii, głównie w rejonach Brazylii, Peru i Kolumbii. Jest to rytuał, który wykorzystuje wydzielinę z gruczołów drzewnej ropuchy Phyllomedusa bicolor, znanej również jako „drzewna ropucha ślimakowata”. Rytuał kambo jest często wykorzystywany do celów leczniczych i duchowych.

Kambó nazywane również „szczepionką”, pochodzi od liczącej około 500 członków społeczności etnicznej Katukina z brazylijskiej Amazonii i w ich języku nazywa się ją Noke Kui, co oznacza ludzi prawdziwych i łagodnych.

Cząsteczki wyizolowane z żaby Phyllomedusa bicolor mają silne działanie antybakteryjne i zostały wykorzystane do zwalczania wirusa HIV. Mówi się, że są skuteczniejsze niż morfina i mogą być stosowane w leczeniu chorób układu nerwowego, nowotworów, problemów sercowo-naczyniowych, depresji, fibromialgii i chorób układu krążenia. Według Katukinów szczepionka zwalcza również lenistwo i pecha wśród myśliwych.

Jeśli uważasz, że to co piszę jest dobre i warte uwagi, postaw mi kawkę 🙂 Będzie mi miło 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Kambo jest stosunkowo bezpieczne, ale nie jest odpowiednie dla każdego. Zazwyczaj rytuał kambo jest dostępny dla osób, które szukają pomocy w leczeniu różnych dolegliwości fizycznych lub emocjonalnych. Osoby z pewnymi problemami zdrowotnymi, takie jak problemy sercowe, ciąża, lub osoby przyjmujące niektóre leki, powinny unikać tego rytuału. Zawsze warto skonsultować się z wykwalifikowanym facilitatorem przed przystąpieniem do rytuału.

Rytuał kambo odbywa się w specjalnym środowisku, często z duchowym przewodnikiem lub facilitatorem. Osoba uczestnicząca w rytuale siedzi, a na jej skórę nakładana jest wydzielina z gruczołów ropuchy, która jest wcierana przez małe, nadpalone otwory na skórze. Ten proces może być bolesny i powodować reakcje, takie jak wymioty czy pocenie się. Podstawowy zabieg polega na nałożeniu żabiej wydzieliny w trzech kolejnych sesjach przed końcem miesiąca, a 8 to już zabieg kompletny. Do jego nałożenia używa się specjalnego patyka lub winorośli, która również pochodzi z Amazonii. Podpala się go i powstałym niewielkim żarem przypala pierwszą warstwę skóry. Naskórek jest usuwany i żabia wydzielina umieszczana jest w małych ilościach podskórnie. Katharsis może trwać około 3 minut ale potem pojawia się zimny pot i uczucie lekkości. Ciepło odczuwa się we krwi, w głowie, sercu i wszystkich kończynach. Sesja trwa 3 godziny i po oczyszczeniu należy odpocząć, zjeść i nadal pić wodę bez alkoholu i środków sztucznych lub chemicznych.

Głównym składnikiem wykorzystywanym w rytuale kambo jest właśnie wydzielina z gruczołów ropuchy. Substancje zawarte w kambo, takie jak peptydy bioaktywne i alkaloidy, wywołują różnorodne reakcje organizmu, takie jak wzrost ciśnienia krwi, wymioty i pocenie się. Wierzy się, że te reakcje pomagają oczyścić organizm z toksyn, wzmocnić układ odpornościowy i przynieść ulgę w przypadku różnych dolegliwości, takich jak bóle głowy, depresja czy przewlekłe zmęczenie.

Rytuał kambo jest tradycyjnie wykorzystywany w celach leczniczych i duchowych. Ludzie przystępują do niego, aby uzyskać pomoc w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak bóle ciała, infekcje, choroby autoimmunologiczne, a także w celach oczyszczenia ducha i umysłu oraz wzmocnienia duchowej ścieżki.

Istnieje kilka przeciwwskazań do rytuału kambo. Osoby z chorobami serca, nadciśnieniem, ciążą, osobami przyjmującymi niektóre leki, a także osoby z historią reakcji alergicznych na substancje występujące w kambo, powinny unikać tego rytuału. Rytuał kambo jest intensywny i może być niebezpieczny dla niektórych osób.

Ciekawostką może być sposób zbierania wydzieliny żaby przez Indian. Na ogół są one zebrane o świcie przez Indian, którzy również śpiewają i naśladują piosenki żab. Żaby są bardzo pasywne i nie bronią się, gdy się je podnosi, prawdopodobnie dlatego, że nie mają żadnych zagrożeń. Żaby są starannie przywiązane za każdą nogę, sznurkiem ze słomy, w kształcie litery X. Czasami, kobieta-szaman masuje palce żab żeby zwiększyć wydzielanie jadu, który następnie ostrożnie zeskrobuje i suszy na małych drewienkach. Po uwolnieniu żaba powraca do lasu. Indianie nie krzywdzą żab bo wierzą, że śmierć, którejś z nich może przynieść gniew duchów zwierząt. Wydzielina z danej żaby pobierana jest raz na 3 miesiące.

Podsumowując, warto zaznaczyć, że rytuał kambo jest praktyką, która wciąż budzi kontrowersje i nie jest akceptowany przez wszystkie społeczności medyczne. Osoby zainteresowane uczestnictwem w rytuale kambo powinny dokładnie się przygotować, skonsultować z doświadczonym facilitatorem i przestrzegać bezpiecznych procedur, aby zminimalizować ryzyko.

Tagi: